Πεντηκοστήν εορτάζομεν

Η παρουσία του Παναγίου Πνεύματος η οποία με την μορφή των πύρινων γλωσσών κατήλθε σε κάθε έναν από τους Αγίους Αποστόλους ήταν η αφορμή της σημερινής λατρευτικής συνάξεως στον Ιερό Ναό μας .

Οι λιγοστοί εκκλησιαζόμενοι, λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών, προσήλθαν για να εορτάσουν την γενέθλιο ημέρα της Εκκλησίας και παρακολούθησαν την Θεία Λειτουργία και τον Εσπερινό την Γονυκλισίας έχοντας φύλλα καρυδιάς στα γόνατα τους σύμφωνα με το έθιμο της ημέρας.

Κατά την διάρκεια της Θείας Λειτουργίας ανεγνώσθη η εγκύκλιος του Σεβασμιωτάτου που μεταξύ άλλων ανέφερε: "Ἑορτή καί πανήγυρις σήμερον ὑπέρλαμπρος, ὑπερκόσμιος καί πανευφρόσυνος. Κυριακή τῆς Πεντηκοστῆς καί ἡ ἁπανταχοῦ Ὀρθοδοξία γιορτάζει τήν ἐπιδημία τοῦ Ἁγίου Πνεύματος στόν κόσμο, τήν αἰσθητή φανέρωση τῆς Ἐκκλησίας, τήν παρουσία τῆς θείας Χάριτος στό Σῶμα τοῦ Χριστοῦ, δηλαδή στούς πιστούς, τή δικαίωση τῆς θείας οἰκονομίας, τήν ἐπισφράγιση τῆς σωτηρίας, τήν ἐμπειρία τοῦ Παραδείσου, ὄχι ὡς ἀναμονή καί ἐλπίδα, ἀλλά ὡς βίωμα στήν τωρινή πραγματικότητα.Σήμερον ὁ Κύριος μᾶς λέγει: «ἐγώ εἰμι τό φῶς τοῦ κόσμου». Σ’ ἕναν κόσμο πού σπαράζεται ἀπό τό σκοτάδι τῆς ἀπελπισίας, πού βυθίζεται στή σκιά τοῦ θανάτου, πού καταπνίγεται ἀπό τήν καταχνιά τῆς ἀπανθρωπιᾶς, ἔρχεται τό αἰώνιο καί ἀκατάβλητο φῶς τοῦ Χριστοῦ νά χαρίσει ἐλπίδα, ζωή καί παρηγοριά. Αὐτό τό φῶς τοῦ Κυρίου εἶναι ἡ Ἐκκλησία. Ὁ Χριστός φωτίζει τόν κόσμο μέ τήν Ἐκκλησία Του.

Μετά το πέρας των ακολουθιών ο εφημέριος του Ναού ευχήθηκε "έτη πολλά" σε όλους τους ενορίτες.