Σήμερον Κρεμάται επί Ξύλου

Τις δώδεκα ευαγγελικές περικοπές του Όρθρου της Αγίας και Μεγάλης Παρασκευής άκουσαν κρατώντας αναμμένα τα κεριά τους, ως είθισται, και προσκύνησαν  τον εσταυρωμένο Χριστό το εσπέρας της Αγίας και Μεγάλης Πέμπτης οι πιστοί κάτοικοι της ενορίας της Μάνης.

Επί του Αντιφώνου "Σήμερον κρεμάται επί ξύλου" μίλησε επίκαιρα ο εφημέριος του Ιερού Ναού.

Μετά το πέρας της ακολουθίας όπως κάθε χρόνο ομάδα γυναικών στόλισαν τους δύο επιταφίους του Ναού ενώ έψαλλαν ταυτόχρονα  παραδοσιακά τραγούδια της Θράκης "Σήμερα μαύρος ουρανός, σήμερα μαύρη μέρα",  "Εις του Γολγοθά το βράχο" και "Το μοιρολόι της Παναγιάς".

Μερικές εξ' αυτών θα παραμείνουν στο Ναό μέχρι την έναρξη της ακολουθίας των Μεγάλων Ωρών της επομένης, τηρώντας το έθιμο ξενυχτώντας πλάι στον Εσταυρωμένο.

Το πρωί της ημέρας τελέσθηκε ο Εσπερινός και η Θεία Λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου όπου κοινώνησε ικανός αριθμός εκκλησιαζομένων.