Η Ζωή εν Τάφω

Το Θείο Δράμα σαν ένα προσωπικό γεγονός έζησαν οι πιστοί της Μάνης. Νέοι και μεγάλοι, επώνυμοι και ανώνυμοι, σήμερα ήλθαν για να συναντήσουν προσωπικά το Χριστό και να Τον ακολουθήσουν στο δρόμο προς τα έγκατα του Άδη.

Το πρωί τελέσθηκαν οι Μεγάλες Ώρες και εν συνεχεία ο Εσπερινός και η Αποκαθήλωση.

Καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας ενορίτες της Μάνης και όχι μόνο προσήλθαν για να προσκυνήσουν και να αφήσουν λίγα άνθη στον Επιτάφιο ηχώντας στα αυτιά τους η πένθιμη κωδωνοκρουσία της ημέρας.

Το εσπέρας της ημέρας πλήθος κόσμου προσήλθε για την Ακολουθία και την Έξοδο του Επιταφίου του οποίου η λιτανεία έλαβε χώρα στους δρόμους και τα στενά του χωριού. Επίσης παιδιά πλαισίωσαν το Ιερό Κουβούκλιο χάριν ευλογίας, τα κορίτσια ως άλλες Μυροφόρες και τα αγόρια κρατώντας κεριά και εξαπτέρυγα, ενώ τα εγκώμια έψαλλαν κυρίες από την ενορία.