Κυριακή της Σαμαρείτιδος

Το Στρατιωτικό Μουσείο Διδυμοτείχου επισκέφθηκε το "Εικαστικό Εργαστήρι Νέων Μάνης" την 22α Μαΐου ε.έ. κατόπιν της ευγενικής προσκλήσεως του Στρατηγού Διοικητή της XVI Μηχανοκίνητης Μεραρχίας Πεζικού Διδυμοτείχου Υποστρατήγου Θεοδώρου Χατζηγεωργίου. Τα παιδία της Μάνης συνοδευόμενα από τους γονείς τους και την δασκάλα τους κ. Στεφούδη Δήμητρα ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και είχαν την ευκαιρία να μάθουν για την νεότερη και σύγχρονη ιστορία της περιοχής του Διδυμοτείχου και γενικότερα της Ελλάδος.

Την συγκέντρωση πλαισίωσαν ο Πρόεδρος της Κοινότητος Μάνης κ. Γκιντίδης Δημήτριος, ο Πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου του Ιερού Ενοριακού Ναού Αγίου Γεωργίου Μάνης Αρχιμ. Μύρων Δεληγιαννίδης, η Δημοτική Σύμβουλος κ. Ζαφειρούδη Χρυσή, Καθηγητές και Δάσκαλοι με καταγωγή από τη Μάνη καθώς και μέλη του Πολιτιστικού και Μορφωτικού Συλλόγου Μάνης.

Μετά το πέρας της ξενάγησης άπαντες μετέβησαν στην Λέσχη Αξιωματικών Φρουράς Διδυμοτείχου για ένα κέρασμα και είχαν την ευκαιρία όλοι μαζί να συζητήσουν θέματα που αφορούν την Μάνη παρουσία του Στρατηγού της Μεραρχίας.

Η διοργάνωση της όλης συνάντησης έγινε χάριν πρωτοβουλίας του κ. Καμίδη Αθανασίου.

Κορωνίδα της ημέρας υπήρξε η Κυριακάτικη λατρευτική σύναξη στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Μάνης όπου στο κήρυγμα της ημέρας τονίσθηκε: "Ὁ σύγχρονος κόσμος εἶναι μία εἰκόνα τῆς ἀρχαίας Σαμάρειας. Προσπαθεῖ γιά τήν εὐημερία, παλεύει γιά τήν πρόοδο, ἀγχώνεται μέ τίς ἀνασφάλειες καί τά πλήγματα πού τόν βρίσκουν. Κάθε ἄνθρωπος μέσα στόν κόσμο αὐτό περιμένει ἕναν κήρυκα τοῦ Εὐαγγελίου νά τοῦ μιλήσει γιά τό Σωτῆρα Χριστό. Ἡ Σαμαρεῖτις ἐργάστηκε ὡς ἰσαπόστολος ἀνάμεσα στούς συμπατριῶτες της. Τό ἴδιο κάνει καί κάθε γνήσιος μαθητής τοῦ Λυτρωτῆ. Δέν κρατάει τόν Ἰησοῦ κλεισμένο στή δική του καρδιά. Τόν μοιράζεται μέ τ’ ἀδέλφια του. Τόν μεταγγίζει στούς διπλανούς του. Τόν διαλαλεῖ μέ τό παράδειγμα καί τή ζωή του. Ἡ ζωή κάθε ἀληθινοῦ πιστοῦ εἶναι ἕνα κήρυγμα Χριστοῦ. Ὅποιος ξεδίψασε ἀπό τό ἀθάνατο νερό τῆς Ὀρθοδοξίας, ὅποιος χόρτασε ἀπό τή βρώση τῆς ἀθανασίας, γίνεται μία σύχρονη Σαμαρείτις, πού, ἀνεξάρτητα ἀπό τά λάθη, τίς πτώσεις καί τά προσωπικά ἁμαρτήματά του, μπορεῖ νά διακηρύττει ὅτι ὁ Μεσσίας ἦλθε καί μᾶς περιμένει ὅλους, νά μᾶς υἱοθετήσει καί νά μᾶς θεώσει."