Κυριακή της Ορθοδοξίας

"Ἀλλά τό πανηγύρι σήμερα δέν τελειώνει μέ τή λιτανεία καί τούς παιάνες τοῦ θριάμβου. Εἶναι ἀπαραίτητο αὐτό τό βίωμα τῆς γνωριμίας μας μέ τόν Κύριο νά τό μοιρασθοῦμε μέ τούς ἄλλους, διότι μόνον τότε ἡ Ὀρθοδοξία βρίσκει τό ἀληθινό νόημα καί πλήρωμά της. Ὁ θησαυρός πού ἀπολαμβάνουμε δέν μειώνεται ἐάν τόν μοιρασθοῦμε, ἀλλά μᾶλλον αὐξάνεται. Ὅπως «εὑρίσκει Φίλιππος τόν Ναθαναήλ», ἔτσι καθημερινά ψάχνουμε κι ἐμεῖς νά βροῦμε τόν κάθε «Ναθαναήλ», γιά νά τοῦ γνωρίσουμε τό Χριστό,"αναγνώσθηκε μεταξύ των άλλων στην Εγκύκλιο του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτου μας την Κυριακή Ά των Νηστείων στον Ιερό Ναό μας.

Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας οι λιγοστοί εκκλησιαζόμενοι, λόγω του ψύχους, λειτάνευσαν τις ιερές εικόνες γύρω από τον Ιερό Ναό. Οι πιστοί ως είθισται προσέφεραν φρούτα την ημέρα αυτή στον Ιερό Ναό τα οποία μοιράζονται την μεθεπόμενη Κυριακή Γ των Νηστειών σε όλους τους εκκλησιαζόμενους. Οι περισσότεροι προσέφεραν επίσης εξ' αυτών τρόφιμα προς ενίσχυση του φιλανθρωπικού και κοινωνικού έργου της Ιερά μας Μητροπόλεως μιας και ήδη είχε ανακοινωθεί πως το περιεχόμενο της σημερινής δισκοφορίας όπως και τα τυχόν τρόφιμα και φαρμακευτικό υλικό θα δοθούν στους αδελφούς που βρίσκονται σε εμπόλεμη κατάσταση και χρήζουν οικονομικής και επισιτιστικής βοηθείας.